Moda, jak wszyscy wiemy, nie znosi próżni. Dlatego co jakiś czas projektanci i pomysłodawcy zaskakują nas rozwiązaniami, artyzmem czy użyciem materiałów, o których powiedzielibyśmy wszystko, ale nie to, że da się z nich stworzyć dany produkt. Tak właśnie powiedzieć można o drewnianych zegarkach, które, choć znane od jakiegoś czasu, to dziś plasują się wśród najmodniejszych dodatków.
Moda na zegarki z drewna
Moda na drewniane zegarki przybyła do Polski z Włoch. Tam to dwóch ekologów, wynalazców podjęło się stworzenia projektu produktu, który będzie wykorzystywał drewno z odzysku. Miłośnicy zdrowego trybu życia, natury i recyklingu postanowili, że tym produktem będzie właśnie zegarek. Tworzony ręcznie, bez wykorzystywania materiałów, które rozkładają się przez dziesiątki tysięcy lat i trują naszą matkę ziemie. Szybko okazało się, że entuzjaści trafili w przysłowiową dziesiątkę. Świat był znudzony stalowymi i plastikowymi wyrobami, a pogoń za coraz droższym zegarkiem przestała być trendy. Bogactwo zaczęły być kiczem, a zarówno ci najbogatsi, jak i szeregowi mieszkańcy Europy chcieli nadać coraz bardziej absurdalnemu i karykaturalnemu konsumpcjonizmowi bardziej ludzką i społeczną twarz. Drewniany zegarek stworzony z materiału przeznaczonego na przemiał pasował tu idealnie. Zwłaszcza że bardzo szybko ogłoszono, że każdy sprzedany zegarek to jedno posadzone drzewo, a samej akcji promocyjnej nadano charakter ekologiczny.
Dziś na rynku możemy wybierać i przebierać wśród drewnianych zegarków, za które w zależności od zasobności portfela trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do kilkunastu tysięcy polskich złotych. Sama moda na zegarki wykonane z tego materiału ma się natomiast coraz lepiej i zyskuje nowych wyznawców.
Wady i zalety zegarków z drewna
Zegarki drewniane mają właściwie tylko jedną wadę, a jest niska odporność. O ile do końca lat dziewięćdziesiątych producenci ścigali się w zakresie tego, czyj zegarek jest wytrzymalszy i odporny na uszkodzenia mechaniczne, to w przypadku produktów drewnianych kwestia ta została siłą rzeczy zupełnie pominięta. Są też, co oczywiste, nieodporne na działanie wody. Nie da się z nim nurkować, pływać i trzeba je chronić przed zbytnim zamoczeniem. Drewno odkształca się bowiem pod wpływem wilgoci. Kolosalną zaletą tego typu produktów jest poza ekologią ich niesamowita lekkość. Tradycyjne zegarki męczą rękę, powodują ucisk w przedramieniu, a czasami wręcz odkształcają skórę. Drewniany zegarek nosi się lekko i swobodnie. Skóra nie poci się, a sam produkt nie uczula i nie powoduje podrażnień. Zegarek z drewna jest przyjemniejszy w dotyku, niż jakakolwiek, nawet najlepsza zimna stal i nie jest podatny na zmiany temperatury, co było częstą wadą produktów wykonanych z metalu. Ponadto, każdy produkt jest nieco inny. Każdy kawałek drewna ma nieco inną strukturę, wygląd i kształt. Efektem dostajemy produkt, który nie tylko odznacza się na tle powszechnie używanych zegarków, ale też ma swój posmak wyjątkowości i indywidualnego dopasowania do naszej osoby.