Statystyki pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na śruby z tej konkretnej kategorii. Jak wygląda ich budowa? Gdzie są stosowane takie elementy złączne? Chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat ? W takim razie zapraszamy do poniższego wpisu.
Budowa śrub pasowanych
Śruby pasowane są pod tym względem dość charakterystyczne. W tym przypadku odcinek gładki ma nieco większą średnicę w porównaniu do odcinka gwintowanego. Na skutek tego przygotowywanie otworów – biorąc pod uwagę pracę z takimi elementami złącznymi – musi odbywać się na dwa razy. Na samym początku wykonywany jest bowiem otwór o mniejszej średnicy. Dopiero potem jest rozwiercany do pożądanego wymiaru. Dobrej jakości śruby pasowane spełniają normę ISO 7379 – ustanowioną przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Sporo osób zastanawia się, dlaczego warto kupować takie elementy złączne. Na skutek tego Wasze pieniądze na pewno nie będą – kolokwialnie pisząc – wyrzucone w błoto. Tego typu śruby pasowane posiadają metryczny rodzaj gwintu. Klasa własności to dokładnie 12.9. Jak te akcesoria zostały zabezpieczone przed korozją? Zastosowano tutaj ocynk galwaniczny lub ocynk ogniowy. To nie wszystko. Niektóre modele zostały poddane procesowi oksydowania.
Z czego natomiast powstają śruby pasowane, które spełniają normę ISO 7379? To stal węglowa lub stal nierdzewna A2 (INOX). Czym charakteryzuje się wykonanie z tego drugiego komponentu? Elementy złączne, które powstają przy pomocy takiego materiału mają rozmaite właściwości. To nie tylko bardzo duża odporność na korozję. Warto tutaj wspomnieć na przykład o żarowytrzymałości. To zachowanie odpowiednich cech. I to nawet biorąc pod uwagę stosunkowo wysokie temperatury. Elementy, które powstają ze stali nierdzewnej mają elegancki wygląd, który jest wykorzystywany w wielu sytuacjach. Tak samo, jak możliwość dotycząca poddawania recyklingowi. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Śruby pasowane tego typu są bardzo łatwe pod kątem dalszej obróbki. Mają odpowiedni stosunek w aspekcie wytrzymałości do wagi. Na dodatek elementy złączne można łatwo doprowadzić do czystości.
Przeczytaj także: http://www.piotrnatanek.pl/sruby-zamkowe-charakterystyka/
Zastosowanie śrub pasowanych
Warto wspomnieć także o zakresie. Jest to bowiem bardzo istotny parametr pod kątem wyboru. Dla stali węglowej wynosi on M5 – M16. Natomiast w przypadku stali nierdzewnej zakres kształtuje się na poziomie od M6 do M20. Gdzie śruby pasowane są wykorzystywane? Wszędzie tam, gdzie właściciele chcą zredukować przemieszczona pod kątem styku do minimum. Zależy Wam na tym, aby były relatywnie niewielkie luzy w trakcie pracy? W takiej sytuacji można bez żadnego problemu zdecydować się właśnie na śruby pasowane ISO 7379.