Niestety tematy seksu są bardzo rzadko podejmowane, a nawet gdy są – bardzo często jest to rozmowa nieszczera. Powodów występowania tego zjawiska może być bardzo wiele – głownie chodzi o presję społeczną i lęk przed byciem ocenianym. Chociaż w telewizji bardzo często możemy zauważyć, że temat seksu jest poruszany dosyć swobodnie, to jednak w życiu codziennym jest to często temat tabu. Jednak, jak wykazują eksperci – ukrywanie swoich dolegliwości może bardzo negatywnie przekładać się na nasze relacji intymne, zarówno w sferze fizycznej jak i psychologicznej. Całe szczęście możemy skorzystać z pomocy seksuologa lub ginekologa. Pytanie tylko, którego wybrać?
Pokonanie blokady
Zanim porównamy role przedstawicieli tych specjalności powinniśmy wspomnieć o bardzo często zapominanej kwestii. Za drzwiami, w gabinecie, na wejśćie do którego mało kto ma ochotę znajduje się doskonale wykształcona, doświadczona oraz otwarta osoba, gotowa do wysłuchania tego, co chcemy jej powiedzieć. To nie jest przypadkowy obcy z ulicy – to lekarz, który przez wiele lat kształcił się w celu wykonywania tego zawodu. Podchodzi on do sprawy profesjonalnie i jakichkolwiek nie miałybyśmy przypadłości – dla niego to nie jest żadna sensacja ani nic nadzwyczajnego. Problemy natury seksualnej, zarówno fizycznej jak i psychologicznej dotykają coraz to większy krąg osób. Przyczyny są bardzo zróżnicowane – może to być spowodowane niewłaściwą dietą, stresem, presją.
Jaką rolę pełni ginekolog
Najlepiej będzie na wstępie przytoczyć definicję ginekologii: jest to dziedzina nauk medycznych, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem żeńskiego układu płciowego.
Profilaktyka to przeprowadzanie badań zanim zaczną występować objawy. Im choroba wykryta wcześniej tym lepiej. W przypadku samego leczenia to może ono dotyczyć dolegliwości wynikających ze zmian hormonalnych, wywołanych nieodpowiednią budową narządów a również nowotworów i tym podobnych.
Jeżeli występują zaburzenia seksualne, powinniśmy na samym początku wykluczyć ewentualny wpływ czynników fizycznych. Najczęstszym przykładem będzie dyspareunia, czyli bolesne odczucia w czasie stosunku. Wynika ono najęściej z powodu zmian hormonalnych, infekcji narządów płciowych lub urazów poporodowych. Głównym zdaniem ginekologa, poza wykryciem przyczyny, jest oczywiście podjęcie wszelkich wymaganych działań mających na celu wyleczenie przypadłości.
W razie jakichkolwiek problemów w życiu seksualnym wizyta u ginekologa jest koniecznością. Nie powinno się zwlekać pod żadnym pozorem. Wykluczenie zmian natury organicznej jest bardzo istotne.
Jaka jest rola seksuologa
Seksuologia – dziedzina zajmująca się szeroko pojętą seksualnością człowieka: potrzebami seksualnymi (także ich zaburzeniami lub brakiem), prawidłowym życiem seksualnym człowieka zarówno w sferze ciała, jak i ducha, odczuwanymi uczuciami, relacjami z innymi ludźmi, a także resztą otaczającego świata. W sferze seksuologii mieszczą się wszelkie aspekty płciowości człowieka.
Seksuolog ma bardzo trudne zdanie – w czasie spotkań terepeutycznych musi on rozpoznać,a potem leczyć zaburzenia seksualne. Należy tutaj zaznaczyć, że mimo, iż organy u każdego człowieka działają tak samo, to zupełnie inaczej sprawa wygląda z psychologią. Spotkania z seksuologiem mogą się odbywać zarówno indywidualnie lub z partnerem.
Podczas takich spotkań (tak zwanych sesji) pacjent opowiada o swoim życiu seksualnym i psychicznym, próbując zobrazować swoje życie, również codziennie. Ma to na celu postawienie dokładnej diagnozy, na którą składa się bardzo wiele szczegółów – dlatego właśnie praca seksuologa jest taka trudna. Po postawieniu diagnozy i wyeliminowaniu problemu pacjent ponownie będzie mógł czerpać przyjemność ze swojego życia seksualnego.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Jeżeli masz problemy w sferze intymnej dobrym pomysłem jest wybranie się zarówno do ginekologa jak i seksuologa. Samej może Ci być ciężko stwierdzić gdzie leżą podstawy problemu – ginekolog będzie w stanie określić, czy są one z przyczyn fizycznych, natomiast seksuolog – psychicznych.
Jeśli cały czas zastanawiasz się czy powinnaś odwiedzić seksuologa czy czy ginekologa, to przeczytaj ten artykuł na blogu Medica 2000.