Rekonstrukcja ACL – czego nie robić po zabiegu?

Wśród operacji wykonywanych w stawie kolanowym, możemy wymienić m. in. ACL, czyli rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego. Zabieg ten przeprowadza się przy użyciu artroskopu. Niestety pacjenci często zapominają, że zabieg wymaga późniejszej rehabilitacji. Zbyt szybko chcą powrotu do sprawności, co często kończy się nadwyrężaniem więzadła. Czego pacjenci nie powinni robić po zabiegu?

Zbytnie przeciążanie nogi

Pacjenci po zabiegu często chcieliby od razu chodzić czy biegać. Rwą się do pracy, wstają z łóżka, chodzą – a wszystko to z maksymalnym obciążeniem stawu kolanowego. Musimy pamiętać, że gdy wstajemy z łóżka, chodzimy czy stoimy, nie powinniśmy przenosić całego ciężaru na operowaną nogę. Pamiętajmy również, by początkowo stosować ortezę oraz kule. Zginanie kolana bez zabezpieczenia może skutkować nawet wyrwaniem endoprotezy z mocowania do kości.

Odciążanie operowanej kończyny

Z jednej strony nie powinniśmy zbyt mocno przeciążać nogi, z drugiej – nie możemy też traktować jej bardzo ulgowo. Zdarza się, że po rekonstrukcji ALC często stajemy tylko na jednej nodze, by móc odciążyć tę operowaną. Jeśli tylko w czasie zabiegu chirurg nie wykonywał dodatkowej odbudowy chrząstki stawowej czy nie szył uszkodzonej łękotki, nie ma żadnych przeciwwskazań do obciążania nogi. Jednak wszystko w granicach rozsądku i bólu. Bo jeśli stawanie na nodze powoduje ogromny dyskomfort i ból, lepiej sobie odpuśćmy. Starajmy się obciążać obie nogi równomiernie.

Uniesiona lub luźno zwieszona noga

Noga po operacji musi mieć podparcie. „Pacjentom często wydaje się, że siedząc z nogą luźno zwisającą lub bez podparcia stopy, przynoszą sobie ulgę w bólu. Oczywiście faktem jest, że taka pozycja jest mniej bolesna dla nogi i łatwiej jest wówczas zgiąć kolano. Jednak to bardzo prosta droga do rozciągnięcia przeszczepu”  – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl. Takie praktyki często osłabiają implant i powodują, że kolano jest mniej stabilne. Nie zapominajmy więc, by w czasie miesiąca lub dwóch od zabiegu zawsze trzymać stopę na podłożu.

Ćwiczenie wyprostu

Rehabilitacja po zabiegu rekonstrukcji ALC jest bardzo istotnym elementem, który pomoże nam powrócić do pełnej sprawności. Choć wielu osobom zdaje się, że pierwsze tygodnie powinni spędzać w łóżku, tak naprawdę delikatne ćwiczenia możemy wykonywać już w pierwszych dniach po powrocie ze szpitala. Chyba najważniejszym zadaniem dla pacjenta jest ćwiczenie pełnego wyprostu w stawie kolanowym – początkowo biernego, a następnie czynnego. Nie powinniśmy prostować nogi zwieszonej poza brzeg stołu (w pozycji siedzącej). Wówczas pojawiają się dość duże siły ścinające, które mogą prowadzić do uszkodzenia przeszczepu. Prostując i zginając operowaną nogę, używajmy podparcia, np. w postaci dużej piłki do pilatesu. Takie ćwiczenia powinny być wykonywane w zakresie bezbólowym, choć możemy czuć lekki dyskomfort. Jeśli tylko poczujemy ból, lepiej odpuśćmy.

Pamiętajmy, że rehabilitacja wymaga czasu. Gdy wstajemy z łóżka, nie starajmy się robić tego szybko. Noga musi przyzwyczaić się na nowo do obciążeń, dlatego często poranne ćwiczenia mogą sprawiać więcej bólu. Trzymajmy się zaleceń lekarza, a szybko wrócimy do formy.