Prawidłowy stan techniczny samochodu jest niezbędny do przejścia badania technicznego. Co dokładnie sprawdza się podczas badania i jak warto przygotować do niego swój pojazd?
Czas prowadzenia badań technicznych zależny jest od wieku pojazdu. W przypadku nowych samochodów pierwsze badanie odbywa się po 3 latach, następnie po 2 latach, a potem już co roku. Gdy auto jest w dobrym stanie, wizyta w stacji kontroli pojazdów jest formalnością. Sprawa jednak komplikuje się wraz z liczbą przejechanych kilometrów – wtedy ryzyko usterek jest już większe, a tym samym pojawia się niebezpieczeństwo, że pojazd nie przejdzie badania.
Samochód można przygotować do badania technicznego, aby zostało ono zaliczone bez problemów. W tym celu trzeba wiedzieć, co dokładnie skontroluje diagnosta. Warto też pamiętać o tym, że nie możemy wprowadzać w samochodzie niedozwolonych przeróbek, na przykład przyciemniać wszystkich szyb, zmieniać układu wydechowego, oświetlenia niezgodnie z przepisami.
Diagnosta skontroluje:
- dokumenty pojazdu – zgodność danych pojazdu, prawidłowość oznaczeń, stan tablic
- ogumienie – stan opon i ciśnienie opon
- oświetlenie – działanie świateł, w tym ich barwa, poziom jasności, położenie
- układ hamulcowy – skuteczność i symetria działania hamulców, stan przewodów hamulcowych
- układ kierowniczy – stan elementów, w tym amortyzatorów, zwrotnic, wahaczy, drążków, łożysk, zbieżność kół
- zawieszenie i podwozie – stan techniczny, w tym wahaczy, resorów, ramy podwozia, sprzęgła zbiornika paliwa, przewodów
- instalacja elektryczna – akumulator, przewody, urządzenia elektryczne w aucie
- nadwozie, wnętrze – stopień korozji, szyby, drzwi, wycieraczki, spryskiwacze, pasy bezpieczeństwa, sygnał dźwiękowy
- toksyczność spalin
- emitowany hałas
Gdy jakiś element badania nie zostanie zaliczony, konieczne jest usunięcie awarii. W poważnych przypadkach diagnosta może zatrzymać dowód rejestracyjny.
Warto wskazać, że od niedawna musimy zapłacić z góry za badania techniczne Warszawa jest jednym z wielu miast, gdzie możemy je wykonać. Adresy punktów, w których możemy je przeprowadzić, możemy znaleźć już teraz przez internet.