Spawanie jest trudną i precyzyjną czynnością. W wielu przypadkach potrzebne są bardzo dokładnie spawy, a najmniejszy błąd rodzi problemy. Znaleziono jednak rozwiązanie, a jest nim spawarka laserowa. Poznajcie bliżej to urządzenie.
Czym jest ręczna spawarka laserowa?
Ręczna spawarka laserowa to bardzo nowoczesne urządzenie, które wykorzystuje się do spawania. Do stapiania obszaru spawanego wykorzystuje się wiązkę promieni laserowych, a samo spawanie przebiega w osłonie gazu obojętnego. Spawarka jest zbudowana z kilku podstawowych elementów. Najważniejsze jest źródło lasera. Do tego niezbędne są agregat chłodniczy, przyłącze gazu obojętnego, system sterujący, pistolet spawalniczy oraz przewody, które łączą pistolet ze spawarką.
Zalety laserowego spawania
Główną zaletą spawania laserowego jest jego wszechstronność. Można spawać zarówno zwykłą stal, jak i nierdzewną, a także metale kolorowe czy aluminium. Spawy wykonane ręczną spawarką laserową są wyjątkowo gładkie, dzięki czemu nie są potrzebne dodatkowe obróbki mechaniczne. To oczywiście bardzo dobrze wpływa na późniejszą trwałość spawu.Taka precyzja spawania jest możliwa, ponieważ energia lasera działa tylko w niewielkie strefie spawanych elementów. To sprawia, ze metal się nie odkształca, a jego struktura nie ulega przeobrażeniu.Spawanie przy pomocy tego urządzenia jest bardzo proste, a szkolenie nie wymaga aż tak długiego czasu, jak tradycyjne.
Gdzie warto stosować ręczne spawarki laserowe?
Laserową spawarkę ręczna można stosować właściwie wszędzie. Dzięki swoim zaletom wypiera ona powoli tradycyjne spawarki i coraz więcej zakładów i warsztatów inwestuje w spawanie laserowe.Spawanie ręczną spawarką laserową przydaje się szczególnie tam, gdzie wymagana jest wyjątkowa precyzja spawów. Przemysł lotniczy, spożywczy, motoryzacyjny to główni odbiorcy laserowych spawarek. Można ją także wykorzystywać w medycynie. Po ręczną spawarkę laserową chętnie sięgają elektronicy czy jubilerzy. Ci ostatni wykorzystują ją przy wytwarzaniu biżuterii, gdzie niewidoczne, a jednocześnie trwałe łączenia są bardzo pożądane.