Nadżerka – przyczyny, objawy, diagnostyka

Upławy ma każda kobieta. Trudno jest wobec tego odróżnić te właściwe i naturalne od tych patologicznych. Co zatem powinniśmy wiedzieć o upławach? Czego oznaką jest nieprzyjemna w zapachu wydzielina i swędzenie okolic intymnych?

Upławy – czym są i jak wyglądają?

Bardzo trudno odróżnić upławy od właściwego i naturalnego śluzu wydzielanego przez układ rozrodczy kobiety. Jest to bardzo częstą przyczyną lekceważenia objawów świadczących o infekcji czy chorobie. Upławy, które nie są patologiczne, powinny mieć kolor białawy lub przezroczysty. W przeciwieństwie do nieprawidłowych upławów nie mają wyrazistego i nieprzyjemnego zapachu. Tego rodzaju wydzielina po wyschnięciu może zmienić barwę na żółtawą. Takie upławy powinny występować w pierwszej połowie cyklu. Z kolei w trzeciej fazie cyklu miesiączkowego wygląd upławów ulega zmianie. Wtedy są ona raczej białe, dość gęste i grudkowate.

Jak wobec tego wyglądają niewłaściwe upławy? W kolorze, konsystencji i zapachu odbiegających od prawidłowych. Jedne upławy mogą świadczyć o alergii, drugie o infekcji bakteryjnej czy wirusowej, a także o rozwoju poważniejszej choroby. Upławy mogą być objawem powstania nadżerki.

Przyczyny nadżerki szyjki macicy

Nadżerka powstaje wskutek rozwoju stanu zapalnego. Może być również skutkiem wcześniejszej infekcji bakteryjnej. Wśród przyczyn powstawania nadżerki znajduje się także kiła. Ponadto używanie tamponów czy też częsta zmiana partnerów seksualnych mogą bezpośrednio przyczyniać się do urazu nabłonka szyjki macicy. Wyróżnia się trzy rodzaje nadżerki. Są to następujące odmiany:

  • nadżerka prawdziwa – obecny jest zanik nabłonka szyjki macicy, a przyczyną tego są różnego rodzaju urazy mechaniczne, zakażenie bakteriami lub negatywny wpływ substancji chemicznych.
  • nadżerka rzekoma – jest skutkiem zmian nabłonkowych. W tym typie nadżerki inny rodzaj nabłonka tworzy się w miejscu drugiego.
  • nadżerka przed nowotworem – występuje bezpośrednio przed rozwinięciem się nowotworu, czyli raka szyjki macicy. Współistnieje często z zakażeniem wirusem HPV.

Mówi się też o innych przyczynach, a mianowicie o wielu ciążach, lekceważeniu stanów zapalnych, antykoncepcji domacicznej. Więcej na ten temat można przeczytać na: kobiecosc.info

Objawy nadżerki

Objawy towarzyszące nadżerce to upławy współwystępujące ze swędzeniem, nieprawidłowe plamienia po stosunku seksualnym, ale również dość silne bóle w okolicy kręgosłupa lędźwiowego. Nie są to jednak typowe i swoiste objawy, a więc trudno na ich podstawie sądzić o tym, że na nabłonku szyjki macicy rozwinęła się nadżerka. Jeśli zatem takie objawy pojawiają się, warto je zawsze skonsultować z ginekologiem.

Diagnostyka nadżerki szyjki macicy

Nadżerkę jest stosunkowo łatwo wykryć za pomocą nieskomplikowanych badań ginekologicznych. Pierwszym z nich jest cytologia, którą każda kobieta powinna wykonywać regularnie. Cytologia jest niczym innym jak wymazem pobranym z komórek błony śluzowej. Komórki te badane są mikroskopowo pod względem ich prawidłowości. Dzięki cytologii lekarz może zdiagnozować stany zapalne, w tym nadżerkę, nowotwór we wczesnym stadium oraz wszelkie nieprawidłowości występujące w szyjce macicy.

Innymi badaniami są: prosty posiew będący rutynowym ginekologicznym badaniem oraz kolposkopia polegająca na wprowadzaniu do pochwy tzw. kolposkopu, dzięki któremu na monitorze można wyraźnie zobaczyć wszelkie zmiany w macicy. Przy kolposkopii może być także wykonana biopsja tkanek, które rozwijają się w nieprawidłowy sposób.