Książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych jest dokumentem wymaganym przez wiele zakładów pracy, np. sklepów spożywczych, żłobków, zakładów przetwórstwa żywności czy lokali gastronomicznych. Chcesz dowiedzieć się jak ją szybko wyrobić? Sprawdź nasz poradnik!
Od czego należy zacząć?
Żeby otrzymać książeczkę sanepidowską, musimy udać się do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i pobrać odpowiedni formularz zleceniowy. Można go również uzyskać na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Następnie należy przez 3 kolejne dni przekazywać próbki kału do badania, którego celem jest wykluczenie chorób, obecności pałeczek Salmonelli, duru brzusznego, prątków gruźlicy oraz innych czynników, które stanowią przeciwwskazanie do pracy z żywnością czy dziećmi poniżej 6. r.ż. Na wyniki czkea się do 14 dni, a cały proces wyrabiania książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych może potrwać nawet 3 tygodnie.
Wydanie orzeczenia
Czasem konieczne jest wykonanie dodatkowych badań – lekarz medycyny pracy może skierować nas na badanie krwi, moczu, a nawet prześwietlenie płuc. Specjalista, po sprawdzeniu otrzymanych wyników wydaje orzeczenie lekarskie, w którym stwierdza brak przeciwwskazań do wykonywania określonej pracy. Jeśli wyniki są natomiast niezadowalające, lekarz stwierdza, czy mają one charakter czasowy czy trwały. Z otrzymanym orzeczeniem należy udać się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która na jego podstawie wydaje książeczkę.
Koszt wyrobienia książeczki i okres jej ważności
Wyrobienie książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych kosztuje ok. 100-150 zł – wszystko zależy od kosztu badań lekarskich, jakie należy musieli wykonać. Przykładowo, cena testu na nosicielstwo gruźlicy może wynieść nawet 100 zł. Okres ważności książeczki sanepidowskiej zależy od lekarza – to on wpisuje dokładną datę kolejnego badania.
Chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat? Już teraz wejdź na stronę inewi.pl! Sprawdź także artykuł: Wnioski urlopowe: 3 fakty, o których musisz wiedzieć.