Czyszczenie wentylacji latem jest szczególnie istotne, ponieważ jest to okres, kiedy świeże i chłodne powietrze jest nam szczególnie potrzebne ze względu na panujące temperatury. Przegląd powinien być przeprowadzony w tym czasie również z powodu pyłków, które mogą się dostać do kanałów wentylacyjnych. Nie wiecie o czym warto pamiętać przy czyszczeniu wentylacji latem i do kogo się zgłosić? Dowiecie się tego oczywiście z poniższego artykułu.
Jakie mamy typy wentylacji?
Zaraz przejdziemy do opisania tego, na co warto zwrócić uwagę podczas czyszczenia wentylacji latem, jednak w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę przede wszystkim na stronę teoretyczną, a mianowicie na klasyczny podział systemów wentylacyjnych. Wiąże się to oczywiście z wyborem metody czyszczenia. Przede wszystkim możemy więc wyróżnić wentylację mechaniczną i grawitacyjną.
Wentylacja mechaniczna jest z oczywistych względów znacznie bardziej efektywna niż jej grawitacyjna odmiana. Wymiana powietrza związana z usuwaniem dwutlenków węgla i pary wodnej przebiega znacznie szybciej ze względu na wykorzystanie mechanicznych rozwiązań. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie konieczna jest nagła wymiana powietrza. Takim miejscami będą więc hale produkcyjne, ale również w wielu przypadkach – biura.
Wentylacja naturalna, zwana również grawitacyjną opiera się przede wszystkim na różnicach ciśnienia. Powietrze posiada bowiem właściwość, dzięki której przemieszcza się od miejsca o większym ciśnieniu do tych z mniejszym ciśnieniem. Stosowane są tu więc nawiewy i kanały wentylacyjne, które nie są jednak wzbogacone o dodatkowe urządzenia mechaniczne.
Czyszczenie wentylacji latem – sygnały mówiące o potrzebie jego przeprowadzenia
Podczas użytkowania instalacji wentylacyjnej możemy zauważyć mnóstwo symptomów, które mogą świadczyć o jej nieprawidłowej pracy. Przyjrzyjcie się im, bo istnieje spora szansa, że występują właśnie u was i konieczna będzie szybsza inspekcja niż planowaliście.
Na co więc warto zwrócić uwagę? Jednym z bardziej wyraźnym symptomów jest oczywiście parowanie szyb i ogólne zwiększenie się wilgoci w pomieszczeniach. Dobrym sposobem jest kupienie specjalistycznych urządzeń, które będą mierzyły wspomniany poziom wilgotności.
Jednocześnie bardzo często niesprawna wentylacja produkuje znacznie większy hałas, a także generuje wyższy pobór prądu. Warto więc pamiętać, by kontrolować swoje rachunki.
Warto więc zwracać uwagę na tego typu symptomy, ponieważ w innym wypadku możemy doprowadzić do uszkodzenia instalacji, a ponadto do narażenia na szwank zdrowia naszych pracowników. Więcej o czyszczeniu wentylacji dowiesz się na stronie https://brawent.pl
Czyszczenie wentylacji naturalnej latem
Wentylacja grawitacyjna zajmuje się przede wszystkim usuwaniem zużytego powietrza na zewnątrz. Czyste powietrze dostaje się do budynku i wszystkich pomieszczeń poprzez okna, a także nawiewy, które zamontowane są w ich pobliżu.
W przypadku letniego czyszczenia instalacji niezbędne jest więc przeprowadzenie czyszczenia tych wszystkich nawiewników. Bardzo łatwo można to zrobić nawet za pomocą szczotki. Jednocześnie warto pamiętać, by w okresie zimy nie zatykać wspomnianych otworów.
Warto również wspomnieć o kratkach łazienkowych i kuchennych. Można również je wyczyścić za pomocą domowych detergentów.
Czyszczenie wentylacji mechanicznej latem
Wentylacja mechaniczna bardzo często posiada system odzyskiwania ciepła. W takich przypadkach warto pomyśleć o filtrach, które znajdują się w rekuperatorach. Powinniśmy je regularnie czyścić. Nowsze modele umożliwiają łatwe wyjęcie z kasety. W przypadku starszych modeli konieczne jest odkręcenie całego panelu. Jak je czyścić? Można to zrobić między innymi za pomocą domowego odkurzacza?
Nie wszystko jednak jesteśmy w stanie zrobić samodzielnie w przypadku wentylacji mechanicznej. Czyszczenie łopatek i wymienników ciepła warto zostawić specjalistom. Tak samo wygląda sprawa z czyszczeniem przewodów wentylacyjnych, które powinno zostać poprzedzone profesjonalną inspekcją i które powinny być przeprowadzone za pomocą odpowiednio dobranej metody.