Czystek lekarski to bardzo wartościowa roślina, bo oddziałuje korzystnie na organizm, między innymi wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Może mieć postać herbatki do zaparzania, suplementu diety lub kosmetyku. Warto poznać jego właściwości, dowiedzieć się o jego działaniu.
Dlaczego warto sięgać po czystek lekarski?
Czystek lekarski jest rośliną o bardzo ciekawym składzie, zawiera szereg cennych związków aktywnych, przez co wykazuje działanie lecznicze. Można znaleźć w nim między innymi flawonoidy, glikozydy, terpenoidy, tymol, karwakrol, olejki eteryczne i wiele więcej substancji czynnych. Zioło czystka wykazuje działanie antyoksydacyjne, co oznacza, że walczy z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za szybsze starzenie się organizmu. Niweluje on stany zapalne w organizmie, które stanowią najczęściej źródło chorób, podłoże do ich rozwoju.
Czystek jest rośliną, która działa przeciwbakteryjnie, stanowi skuteczny środek w profilaktyce schorzeń układu krążenia. Warto o nim pamiętać, jeśli ktoś ma problemy z podwyższonym stężeniem złego cholesterolu we krwi, czyli frakcji LDL. Za jego pomocą możliwe staje się zmodyfikowanie metabolizmu lipidów, opóźnienie procesu oksydacji cząsteczek cholesterolu. Obniża on stężenie trójglicerydów we krwi, które sprzyjają między innymi rozwojowi miażdżycy i szeregu innych chorób cywilizacyjnych.
Co przemawia za wypijaniem naparów z czystka lekarskiego?
Czystek jest bardzo mile widziany w kosmetykach ze względu na jego dobroczynny wpływ na skórę, dlatego można znaleźć go przykładowo w tonikach, kremach. Wykazuje działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe, przeciwgrzybicze, antyseptyczne. Stosowanie kosmetyków z czystkiem jest sposobem na zachowanie młodzieńczego wyglądu, poprawienie jej kondycji, walką z niedoskonałościami skórnymi. Rewelacyjnie sprawdza się także do stymulowania układu odpornościowego, zmniejsza podatność na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów, łagodzi objawy infekcji i skraca czas jej trwania.
Warto sięgać po czystka w celu wzmocnienia systemu immunologicznego, szczególnie w połączeniu z innymi produktami w postaci witaminy C, propolisu, pierzgi, kwasów z grupy omega-3, echinacei. Jest to świetne zioło przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, gdy organizm staje się podatniejszy na zachorowanie. Godne polecenia będzie wypijanie codziennie naparu z tego ziela, profilaktycznie, aby uchronić się przed przeziębieniem, poprawić kondycję swojej skóry. Można również zdecydować się na suplementację, nie brakuje produktów w postaci kapsułek.