vBadania pokazują, że nie brakuje w naszym kraju osób, które przekonują się do takiej metody, jak ogrzewanie na podczerwień. Jakie zalety generuje taka opcja? Gdzie stosuje się ogrzewanie na podczerwień? Odpowiedzi na pytania poznacie po przeczytaniu poniższego wpisu.
Ogrzewanie na podczerwień – najważniejsze zalety
Aspektów, które przyczyniają się do coraz większej popularności tego rozwiązania jest co najmniej kilka. Między innymi warto wspomnieć, że ogrzewanie na podczerwień gwarantuje równomierny rozkład temperatury w danej lokalizacji. To oznacza, że nie trzeba koniecznie siedzieć blisko grzejnika, aby odczuwać ciepło. Należy podkreślić, że ogrzewanie na podczerwień to ogólnie lepsza metoda niż tradycyjne rozwiązanie konwektorowe. Dlaczego? Warto w tym miejscu wyjaśnić zasadę działania. Ogrzewanie na podczerwień ogrzewa najpierw osoby, przedmioty czy ściany, które znajdują się w danym pomieszczeniu. To bardzo korzystna sytuacja. Zwłaszcza, że w przypadku ogrzewania konwektorowego na początek ogrzewane jest powietrze. Co ważne, ogrzewanie na podczerwień daje odpowiednią temperaturę tak naprawdę natychmiast. Tymczasem ogrzewanie konwektorowe oznacza konieczność odczekania, zanim dane pomieszczenie się nagrzeje… To oznacza oczywiście mniejszy komfort i wyższe rachunki za ogrzewanie.
Gdzie stosuje się ogrzewanie na podczerwień?
Warto zaznaczyć, że ogrzewanie na podczerwień jest bardzo uniwersalne. Elementy tego typu mogą być między innymi zastosowane w domach, mieszkaniach, pomieszczeniach biurowych itp.. Tutaj najczęściej wybiera się długofalowe promienniki ciepła. Mogą być zawieszone na ścianie oraz podłączone do gniazdka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je na suficie pomiędzy kasetonami. Promienniki podczerwieni krótkofalowe, średniofalowe i długofalowe znajdują zastosowanie w budynkach o dużych powierzchniach. Mowa tutaj o magazynach, halach czy galeriach handlowych. Tego typu elementy bardzo dobrze sprawdzają się także jako ogrzewanie zewnętrzne na tarasie czy w ogrodzie zimowym itp.
Trzeba zaznaczyć, że ogrzewanie na podczerwień wykorzystywane jest także w aspekcie hodowania roślin i zwierząt, aby zagwarantować im odpowiednią temperaturę do prawidłowego rozwoju. Coraz powszechniej wybierane są również sauny na podczerwień. Poprawiają one ukrwienie ciała, co pozytywnie wpływa na samopoczucie. Można zatem się domyślić, że ten rodzaj ogrzewania stosowany jest także w medycynie. Wykazuje bowiem skuteczne działanie lecznicze na przykład na skaleczenia, uszkodzenia stawów czy złamania.